Günümüzde parça parça halılardan ziyade artık tek parça halılar daha kullanışlı hale gelmeye başladı. Halıfleks modelleri de tercih edilme sırasına göre en revaçta olan Cami Halıfleks Halısı türlerinden biridir. Bir diğer değişle duvar halısı olarak adlandırılan bu halıları evlerde, ofislerde, otellerde, camilerde ve daha birçok alanlarda sıkça kullanıyoruz.

Cami Halıfleks Halı

Cami Halıfleks Halı

Cami Halıfleks Kullanımı

Duvardan duvara halı modellerinin en çok tercih edildiği alanlardan biride camilerdir. Gün içinde en çok ziyaret edilen alanlarda, özellikle ibadet alanları, cami halıfleks halısı kullanılır. Bu halılar çoğunlukla yün ve akrilik ipliklerden yapılırlar. Cami halıfleks halısı ibadet alanlarının bir bütün halinde görünmesi yönüyle de tercih edilir. Diğer mekânlarda kullanılan halıfleks modellerinden farklı olarak bu halılar sık dokuma şeklinde üretilmektedir.

Camilerde kullanılacak hali modellerinin konsantrasyonu bozmayan, huşu ve sakinlik verecek şekilde abartılı renklerden uzak olması, dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. İnsana huzur verecek mavi, yeşil, krem ve kahverengi tonları cami halıfleks halısı renklerinin başlıca tonları arasındadır. Camide namaz veya dua öncesi kolay bir şekilde sıra almak için uygun cami halıları modelleri üretilmektedir. Böylece kalabalık olmasına rağmen insanların ibadet öncesi desenlerin yol göstermesi sayesinde kargaşa olmadan sıraya girmeleri kolaylaşacaktır.

Camiler gün içinde çok fazla insan tarafından ziyaret edildiği için; mescit halısı modellerinin kullanışlı, dayanıklı ve kolay temizlenmesi gerekir. Anti bakteriyel iplikler sayesinde kolay bir şekilde temizlenebilmektedirler. Yazın en sıcak dönemlerinde, gün içerisinde bir yığın insanın ziyaret ettiği ibadet alanlarında mikroorganizma ve bakterilerin barınamayacağı akrilikten üretilmiş cami halıları kullanılmalıdır. Böylece halılar gün boyu temiz kalırken hem de uzun süre görünümünden bir şey kaybetmemektedir.

Mescit halısı seçilmeden evvel caminin iç dekorasyonunda kullanılan renkler, caminin içerisindeki avizeler ve diğer aksesuarlar dikkate alınmalı, misafirlerin dinginliğini, huzurunu ve konsantrasyonunu sağlayacak renkler düşünüldükten sonra en uygun cami halısı için karar verilmelidir. Camilerde halı ile kaplanacak alan çok büyük olduğu için düşük maliyetlerle bu işin yapılmasının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Kolay temizlenebilen bir yapısı olduğundan camilerde parça parça halılar tercih edilmez. En uygun renk ve en uygun bütçedeki cami halınız için tercihinizi yapabilirsiniz.

No Comment

You can post first response comment.

Leave A Comment

Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter a message.