Çatı Dekorasyon Modelleri Tüm binalardaki çatı katları tek tip değildir. Bazı bakımlardan farklılık gösterirler. Çatı katlarının bazı türleri, bir terasa ya da balkona sahip olacak şekilde geniş olabilir. Bunun dışında, özellikle dubleks evlerin Çatı Dekorasyon Modelleri katları, sadece depolama alanı ya da giyinme odası olarak kullanılmaya elverişlidir. Bu nedenle, dekorasyon konusunda bütün Çatı Dekorasyon Modelleri katları için tek tip uygulamalar yapılmamalıdır. Bu konuda, bütün çatı katları, şekline, büyüklüğüne ve yönüne göre ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Yaz ve kış ayları için, çatının üstünün kapalı olup olmaması önemli bir noktadır. Çatı katının yönü ise, hangi taraftan güneşe, rüzgara ve yağmura maruz kaldığının bilinmesi açısından önemlidir. Çünkü bu faktörleri dikkate alarak soğutma, ısıtma, izolasyon gibi işlemler yapılmalıdır. Eğer çatı katının, balkon ya da teras gibi bir eklentisi varsa, bu kısmı dekore ederken, güneşe ve rüzgara dayanıklı mobilyalar seçilmelidir. Uygun şekilde saksılarda çiçekler konabilir. Sonuç olarak, bu alanların dekore edilmesi birden fazla faktöre bağlıdır.

Çatı Dekorasyon Modelleri

Çatı Dekorasyon Modelleri

Çatı Dekorasyon Modelleri ve Çeşitli Kullanımları

Küçük  bir çatı katı giyinme odası olarak tasarlanabilir. Eğer tavan eğimi varsa, eğime uygun olarak raflar ve dolaplar yerleştirilebilir. Bu sayede, boş alanlarda yüksek verimde kullanılabilir. Büyük ve ahşap olan çatı katları ise banyo ya da yemek odası olarak kullanılabilir. Banyo olarak kullanılırken, ahşap dekora uygun, küvet, lavabo ve dolaplar eklenebilir. Geniş pencereler kullanılırsa, aydınlık bir ortam oluşur.

Bazı tasarımlarda ise çatı katında rustik bir stil kullanılmıştır. Bu modelde, taş bir fırın ve Amerikan mutfak yer alır. Ayrıca, çok sayıda farklı renk kullanılmıştır.

Büyük bir terasa sahip bir çatı katı söz konusuysa, zemini parke olarak döşenebilir. Bu döşeme hem yaz hem kış için dayanıklıdır. Yerdeki desenler, geometrik ya da sade olabilir. Başka tür tasarımlarda ise, üçgen şeklinde bir çatı ve önünde bir teras vardır. Teras kısmında ise, çeşitli koltuklar ve içinde çok sayıda bitkinin olduğu saksılar vardır.

Bazı çatı katı modelleri ise Akdeniz stiline göre tasarlanmıştır. Çatı ahşaptır ama teras kısmı taş ile döşenmiştir. Geniş koltuklar ve şemsiyeler teras kısmına konularak, yaz mevsimine göre bir tasarım oluşturulmuştur. Sıklıkla tercih edilen bazı tasarımlar da, yaz aylarına uygun şekilde oluşturulmuştur. Bu modelde, mobilyalar ahşaptır ve sandalyeler renklidir. Hasır bir gölgelik eklenmiştir.

Yukarıda anlatılan örneklerde olduğu gibi çatı katı modelleri, mevsimlere göre çok sayıda farklı şekilde oluşturulabilir.

No Comment

You can post first response comment.

Leave A Comment

Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter a message.