En Çok Tercih Edilen Dekorasyon Tarzları

Çoğu kişi yaşam tarzına, karakterine ve kullanım alışkanlıklarına göre bir ev dekorasyon stili seçer. En çok tercih edilen 6 tane stil vardır. Bunlar; klasik tarz, rustik, Akdeniz tipi, country, modern ve bohem dekorasyon tarzları ve halıfleks halılardır.

Modern tarz, sadedir daha çok genç kesim tarafından tercih edilir. Eşyaların çoğu daha çok düz çizgilidir. Deri, süet ya da yün kumaşlı koltuklar tercih edilir. Metal aksesuarlar da kullanılır. Mobilyalar oldukça sade olduğu için, hareketlilik duvar kağıtları ve aksesuarlar ile sağlanır. Aydınlatma, avize yerine lambader ya da abajur ile sağlanır. Ek olarak, gizli ışıklı olan aydınlatmalar ya da alçıpan tavan uygulamaları tercih edilebilir.

Klasik stilde, krem ya da bej rengi ağırlıklı olarak kullanılır. Aksesuarlarda camlar ya da parıltılar tercih edilir. Büyük ve gösterişli avizeler kullanılır. Kumaşların kapitone olması tercih edilir.

Minimalist tarzda gösterişili mobilyaların ve aksesuarların kullanımından kaçınılır. Dekorda beyaz ve beyaz türevi renkler ağırlıklı olarak kullanılır. Kullanılan avizeler sade ve düz çizgilidir.

Rustik stlin özelliği ise kırsal ve köy temasının ağırlıklı olmasıdır. Bu etki, dekorda ağırlıklı olarak işlenmemiş ahşabın kullanılmasıyla sağlanır. Fakat, bunun yanında eskitme mobilyalar da kullanılır.

Akdeniz stili, İspanya ve İtalya gibi ülkelerin mimarilerinden türemiştir. En önemli özelliği, kahverengi, mavi, turuncu, yeşil ve sarı renklerinin ağırlıklı olarak kullanılmasıdır. Buna ek olarak, beyaza boyanmış ahşap aksesuarlar ve mobilyalar da kullanılır.

Country stili, Fransız, Amerikan ve İngiliz mimarilerinin özelliklerini yansıtır. Kolay kullanılabilir, sade ve modern bir yaşam tarzı oluşturmak amacıyla tasarlanır. Salon, oturma odaları ve mutfaklarda bol miktarda eskitme ahşap mobilyalar ve bol çiçekli kumaşlar kullanılır.

Bohem stil, minimalist tarzın tam olarak zıttıdır. Çünkü bu stilde, çok çeşitli renkler, mobilyalar ve aksesuarlar kullanılır.

Dekorasyon Tarzları

Dekorasyon Tarzları

Diğer Dekorasyon Tarzları

Endüstriyel tarz, sadeliğin ön planda olduğu tarzlar arasındadır. İşlenmemiş metaller, boyanmamış tuğlalar ve cilalanmamış ahşaplar kullanılır. Renk olarak çoğunlukla gri gibi soğuk renkler kullanılır. Duvar, tuğla duvar görünümünde tercih edilir. Zemin ise gri ve metalik görünümlüdür.

Asyatik stil, minimalist stile oldukça benzer ama duvarda ahşap panellerin kullanımıyla diğer stillerden ayrılır. Parlak ışıklar, deri ve ahşap mobilyalar kullanılır. Doğu ve batı tarzını birlikte barındırır. Ayrıca, çanak ve çömlek gibi Çin tarzı aksesuarlar da kullanılır. Metal ve plastik gibi yapay malzemeler kullanılmaz.

Eklektik stil, birbirinden farklı stillerin bir arada kullanılmasıdır. Farklı dönemlerden ve kültürlerden öğeler seçilir.

No Comment

You can post first response comment.

Leave A Comment

Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter a message.