Dekoratif Örgü, Türk kültürünün en eski ve en belirgin imgelerinden biri. Osmanlı döneminden beri gelinlik cağına gelmiş kızların çeyizlerinin olmazsa olmaz parçası. Hatta o kadar ki eskiden kızlar evlenmeden önce çeyizlerini en çok da dantellerini evlerinin bir odasına sererek insanlara gururla gösterirlermiş çünkü çeyizde bulunan dantel ve diğer el işleri kızın ne kadar marifetli olduğunun bir göstergesiymiş. Örgü eskiden olduğu kadar olmasa da günümüzde de hala kullanılmaya devam ediyor. Eğer eviniz buna uygun bir şekilde dekore edilmiş ise siz de birbirinden güzel örgülerle evinizin şıklığını tamamlayabilir ve evinizi çok daha zarif bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Peki, nelerdir bu örgü türleri? Nerede ve ne amaçla kullanılır?

dekoratif örgü

dekoratif örgü

Ev dekorasyonunda kullanılan örgü modelleri nelerdir?

Ev dekorasyonunda kullanılan birçok örgü türü ve modeli mevcuttur. Bunlardan en belirgin olarak kullanılanları ise dantel örtülerdir. Bunun dışında dantel havlu kenarları, dantel perdeler, örgü paspaslar, örgü dekoratif yastıklar ve örgü dekoratif şallar da mevcuttur. Danteller sadece klasik mobilyalar ile kullanılır. Özellikle vintage tarzı döşenmiş bir evin dekorasyonu için dantel örtüler oldukça şık bir tercih olabilir. Örgü yastık ve şallar ise hem klasik ve hem de spor tarzda dekore edilmiş mekanlarda kullanılabilir.

Dekoratif örgü modellerinin kullanım örnekleri

Evde dekorasyon oldukça özen isteyen bir iştir. İyi bir piyasa araştırması yaptıktan sonra zevkinize ve ihtiyaçlarınıza göre en doğru mobilyaları en uygun yerlerden alırsınız, sonra aldığınız mobilyaları çeşitli dekoratif aksesuarlar ile süslemeniz gerekir. Eğer özgün bir dekorasyon istiyorsanız yeteneklerinizi kullanabilir ve dekoratif aksesuarlarınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bu dekoratif aksesuarlardan biri de örgü ürünlerdir. Birbirinden güzel örgüler ile evinizin sıklığına şıklık katabilirsiniz. Peki, nasıl kullanılır bu örgüler? Ev dekorasyonunda kullanılan örgü modelleri ve kullanım alanlarına verilebilecek bir kaç örnek şunlardır:
İlk örneğimiz şömineli bir ev için olsun. Şömineli evler doğası itibarı ile sıcak ve samimi ortamlardır biz de kullandığımız aksesuarlar ile bu atmosferi korumaya çalışmalıyız. Şömineli evlerde örgü paspas ve battaniyeleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hatta küçük pencereleriniz var ise bu pencerelerde dantel örgü perdeler kullanabilirsiniz. İkinci örneğimiz klasik veya vintage tarzda döşenmiş bir mutfaktan gelsin. Dantel ürünlerin klasik ve vintage mobilyalar ile mükemmel bir uyumu vardır. Eğer dolaplarınız camlı ise buralarda dantel örtüler oldukça şık duracaktır. Duvarınızda ayrı bir raf varsa burada da dantel örtüler kullanabilirsiniz. Bunlar dışında küçük ve şirin mutfak pencerelerinde de dantel perde kullanabilirsiniz.

No Comment

You can post first response comment.

Leave A Comment

Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter a message.