Büyük Gökadamız Samanyolu

Samanyolu Galaksilerin keşfi ile ilgili yapılan uzay araştırmalarına bakıldığında, Feza, milyarlara varan sayıda galaksiler, yıldızların etrafında durmadan dönen gezegenler, birbirlerinin etrafında dönen yıldızlar, yıldız kümeleri ve galaksilerin merkezleri etrafında dönen sayısız derecede yıldızlara ev sahipliği yapmaktadır. Yine evrende birbirlerinin etrafında dönen galaksiler bile bulunmaktadır. İşte bu galaksilerden bir tanesi de bizimde içinde bulunduğumuz 200 bin ışık yılı genişliğindeki Samanyolu galaksisidir.

Samanyolu Nedir? - Halıfleks ve Duvardan Duvara Halı

Samanyolu Nedir? – Halıfleks ve Duvardan Duvara Halı

Dünyadan bakıldığında gökyüzünün o muhteşem güzelliği ve Yolumuzun galaksimiz, artan ışık kirliliği nedeniyle gittikçe daha zor görülebilmektedir. Kafamızı gökyüzüne kaldırdığımızda Yolun kuşağını ve daha birçok yıldızı göremiyorsak, güçlü sokak lambalarının yanlış yerleştirilmesi sonucu göğü aydınlatan bir şehirde yaşıyoruz demektir.

ESO (European Southern Observatory) Avrupa Güney Yarımküre Astronomik Araştırmalar Organizasyonu başlattığı bir proje kapsamında Yolu Galaksisi’nin 360 derecelik bir açıya sahip 800 milyon piksellik bir fotoğrafını işlemeyi başarmıştır. Fotoğraf, Fransız yazar ve gökbilim fotoğrafçısı Serge Brunier ile arkadaşı Frederic Tapissier tarafından oluşturulmuştur.

Biz Samanyolu Galaksisi’nin Neresindeyiz?

Mavi yerküremizin de içinde olduğu kendi galaksimiz olan Samanyolu galaksisini gökyüzünde yıldız ve yıldız kümelerinden oluşmuş bir bant şeklinde görürüz. Uzay araştırmacılarına göre, yolu yedi tane kola sahip kendi ekseninde dönen bir disk şeklindedir. Aslında bizim gördüğümüz yolu Galaksisinin bu yedi kolundan biridir. Bununla birlikte yolun galaksisinin etrafında dönen on tanede uydu galaksi olduğu bilinmektedir ve bize en yakın olanı Büyük Macellan Bulutsusu’dur.

Samanyolu galaksisi bünyesinde, Dünyamızın ısı kaynağı olan Güneşimiz gibi 400 milyar kadar yıldız barındırmaktadır. Bu 400 milyar yıldızdan biri olan Güneşimizin 200 bin ışık yılı genişliğindeki galaksimiz içerisinde en uygun ve güvenli bir konumda olduğu bilinmektedir.

Nasıl Oluştu?

Astronomi bilim adamlarının birçoğu, yol Galaksisine en yakın galaksi olan Andromeda’nın uzay boşluğundaki büyük bir çarpışma sonucunda meydana geldiğini düşünmektedir. Aynı şekilde yol Galaksisinin de Andromeda gibi bir çarpışma sonucu meydana geldiği düşünülmektedir. Galaksilerin keşfinin üzerinden 80 yıl geçti ve bu süreçte galaksilerle ilgili birçok şey keşfedildi ancak hala bu gökadalar hakkında birçok sır gizemini korumaktadır. Samanyolu ile Halıfleks ve duvardan duvara halılarımızın bir bağlantısı olmasa da bilgilendirmek istedik.

No Comment

You can post first response comment.

Leave A Comment

Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter a message.