Duvardan Duvara Halı


Duvardan Duvara Halı - Duvardan Duvara Halı Tercihi

En uygun ve kaliteli duvardan duvara halı modellerimiz için lütfen iletişim sayfamıza tıklayınız.

Duvardan Duvara Halı

Duvardan Duvara Halı Kullanımı

Orta Asya Türk kültürünün en büyük miraslarından biri olan Duvardan Duvara Halı , coğrafyamız üzerinden tüm dünyaya yayılmıştır. Tarihin başından itibaren Türk halılarının rekabette üstünlüğü elden bırakmaması bu sektörün öncüsü olmasının yeri yadsınamaz. Ancak tek etmen de bu değildir.

Bunun yanı sıra bölgede bulunan Çin gibi bir ipek ihracatçısı, Türklerin göçebe yaşamlarının gerekliliklerinin sektörü destekleyici yönüyle birleşince liderlik kaçınılmaz olmuştur.

Her evde, bulunan oda sayısından daha fazla halı olması; halının kültürümüzle ne denli bütünleştiğinin açık bir göstergesidir. Bu minvalde halının manevi değerinin hangi seviyede olduğu pek tartışma götürmez bir gerçekliktir. Ancak sadece manevi değeri irdelenirse hataya düşülmüş olur.

Türkiye hem iç pazarda hem de dış pazarda halı üretiminin en önemli aktörleri arasında yer alır. Bu da sektörler içerisinde halı ve türevlerinin payını her zaman için hatırı sayılır bir seviyeyi korumasına imkan vermiştir. Peki bu durumun nedeni nedir?

Duvardan Duvara Halı Neden Tercih Edilir?

Halı kültürel bir obje olarak kültürümüzün bir parçası olmuştur evet ancak bu denli yaygın kullanımının altında yatan saik kültürel etkileriyle birlikte; sağlık açısından sağladığı avantajlar, ekonomik bir fiyat düzeyiyle sunuluyor olması ve evler için bütünleyici parça niteliğine kovuşmuş olması yatmaktadır.

Halının bu denli kullanımı, onun farklı türlerinin de ortaya çıkması sonucunu doğurmuştur. Bu minvalde verilebilecek en önemli örneklerden biri duvardan duvara halı konseptidir. Peki neden duvardan duvara halı?

Neden Duvardan Duvara Halı?

Halı kullanımında dünyada, yukarıda açıkladığımız üzere birçok etmene bağlı olarak en üst sıralardayız. Hele ki duvardan duvara halı üretilmeye başlandığı ilk günden itibaren çok tutuldu. Peki neden? Bu sorunun aslında yüzlerce cevabı olmasına karşın birkaç madde etrafında toparlamamız mümkündür. Bunlardan ilki bu halıların tek parça olması nedeniyle kolay nakliyesi ve döşemesinin çok kolay yapılıyor olmasıdır. Bu yönü halının taşınma durumunda kolaylıkla sökülüp aktarılmasına da imkan tanır. Diğer bir önemli özellik taban alanında yayılmasının ortaya koyduğu ses emici özelliktir.Günümüzün ses kirliliği göz önüne alındığında bunun ne büyük bir değer olduğu kolayca anlaşılabilir.

Bunlara ek olarak duvardan duvara halı kullanımının nedeni; geniş ürün yelpazesiyle sunumunun mümkün olması, ısı yalıtımı sağlaması, konforu, ortopedik yapısı, ve sağlıklı dokusu gibi özellikleriyle de alt başlıklara bölünebilir.

Hangi Model Duvardan Duvara Halı Nerede Kullanılır? 

Duvardan duvara halı modeli, hem özel konutlarda kullanıldığı gibi hem işyerlerinde kullanılabilir hem de kamuya açık alanlarda rahatlıkla kullanılabilen özellikte halılardır.

Gelişmiş Duvardan Duvara Halı Sektörü

Dünya üzerinde gerçekleştirilen halı ticaretinin ise yaklaşık olarak %70 kadarını bu halı modeli oluşturmaktadır. Bu halı modeli geniş ürün yelpazesinde sunulan birbirinden farklı renkleri, desenleri ve de dokularıyla hem konutlarda hem de ticari nitelikte olan alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. 

Birden fazla çeşidi bulunan duvardan duvara halı modelleri

çok farklı yerlerde kendisine kullanım imkânı bulmaktadır. Genel olarak duvardan duvara halı kategorisi içerisinde yer alan halılar ev kullanımına uygun ve yoğun kullanıma uygun olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmaktadır. 

Ev kullanımına uygun olan modeller

Bu modellerin en önemli özelliği rahat olmalarıdır. Diğer can alıcı özelliği ise sahip olduğu renk ve desen çeşitliliği sayesinde ev içerisinde yer alan eşyalarla kolayca uyum sağlayabilmesidir. 

Yoğun kullanıma uygun olan modeller

Bu modellerin en önemli özelliği ise dayanıklı olmasıdır. Yoğun insan kalabalığında rahatlıkla kullanılabilecek şekilde üretilmiştir. Diğer özellikleri ise lekeye karşı sahip oldukları direncin en üst seviyede olmasıdır. Ayrıca ürün karşılaşılabilecek olan yangın durumlarında ise anti-statik özelliğe sahiptir. Genellikle otellerde, sinema alanlarında, bankalarda, yolcu otobüslerinde ve de alışveriş merkezlerinde çok sık kullanılırlar.  

Sisal Halı Modelleri

Bütün sisal halı modelleri lateks taban üzerine %100 doğal olarak bitki liflerinin dokunmasından üretilmiştir. Sisal malzemesi gereği alev almayan anti-statik, mikrop barındırmayan anti-bakteriyel, ses hapsedici ve elastiktir. Sahip olduğu bu özellikleri sisal duvardan duvara halı modelini, kullanışlı zemin kaplama malzemesi haline getirmiştir. Zengin desen ve renk paletiyle olan sisal halıları, evin içerisindeki bütün odaları yeniden düzenlemek istediğinizde ya da odanın havasını değiştirmek istediğinizde karşınıza çok farklı ürün seçenekleri sunar.  

Sisal halı modelinin doğal güzelliğinden ve sahip olduğu avantajların haricinde çok şık desen ve renkleriyle yapılabilecek kombinasyonlar alana nefes aldıracaktır.  

Sisal duvardan duvara halı modeli her türlü alana duvardan duvara ya da bordürlü parça halı halinde rahatlıkla uygulanabilir. Aşınmaya karşı çok dayanıklı olduğundan dolayı da merdiven, koridor ya da antre projelerinde rahatça tercih edilmektedir. 

Proje Halısı Modelleri

Dayanıklı olması nedeniyle çok yoğun insan akışının olduğu alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Polyamid iplikten dokunduğu için üzerinde leke tutmaz. Kolayca temizlenebilmektedir. Koku yapmama özelliği, alev almaması, anti-statik özelliği, antibakteriyel özellikte olması ve belli bir düzeye kadar ses yalıtımı sağlaması sayesinde toplantı alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Bu proje duvardan duvara halı modeli tüy dökmemesi, 30 desibel ses emici olması, ısı yalıtımını başarıyla tamamlaması, sahip olduğu keçe tabanı sayesinde alan içerisinde çok kullanışlıdır. Ürünün en önemli özelliği de yerinde yıkamaya müsait olması ve her desen, renkte üretilebilmesidir. 

Çim Halı Modelleri

Sentetik özellikte olup, iğneleme yöntemiyle dokunan bu duvardan duvara halı modelinde istenen kalınlıkta hazırlanabilmektedir. Bu modelin diğer bir adı da suni çim halı olarak geçmektedir. Bu halı modeli anti-statik özellikte olup alev almaz, güneşin zararlı ışınlarından (ultra viyole) herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmez. Sıklıkla yeşil renkte kullanılsa da aslında bütün renklerde ve kalınlıkta üretilebilmesi ve sağladığı konfor sebebiyle büyük konfor sağlamaktadır.  

Duvardan duvara halı kategorisinde yer alan çim halı ya da diğer bir adıyla suni çim halı genellikle 6 mm-8 mm ve 10 mm kalınlığında tercih edilen düz ve kıvırcık dokuma özelliğinde olmaktadır. 

Çelik Tabanlı Halı Modelleri

Bu duvardan duvara halı modeli, özellikle çok sayıda insan akışının olduğu yolcu otobüslerindeki koridorlarda, servis araçları gibi çok yoğun kullanım alanı olan yerlerde dayanıklılığı sayesinde çok sık tercih edilmektedir. Bu model toplantı salonları içinde kendisine kullanım alanı bulabilmektedir.  

Çelik tabanlı halı modeli anti-statik özelliğe sahip olup, yıkama makinesi ile temizlenmesi kolayca sağlanabilmektedir. 

Çelik tabanlı duvardan duvara halı modeli, son taban keçe olarak üretildiği için aynı zamanda ortamın ısı yalıtımına da katkı sağlamaktadır. Termal izolasyon, vetterman testi, ölçüsel kararlılık testi, yürüme testi, yatay elektriksel dayanıklılık testi, dikey elektriksel dayanıklılık testi, ateşe tepki sertifikası olmak üzere ürün kalitesi gereği bütün testleri başarıyla geçmiştir.  

DUVARDAN DUVARA HALI MODELLERİ