Mescit Halısı


Mescit Halısı, Mescit Halısı Seçimi, Mescit Halısı Kalitesi

MESCİT HALISI

Mescit Halısı Seçimi

Mescit, cami olmanın gerektirdiği kriterleri taşımayan ibadet amaçlı camiye göre küçük yerlere verilen genel bir isimdir. Bazen bina içerisinde bir oda dahi mescit olabilir. Mescit ilgili kriterleri her ne kadar tam olarak karşılayamıyor olsa da, bazı özellikler vardır ki, bunlar mescit için de olmazsa olmazdır.

Nedir bunlar diye soracak olduğunuzda akla gelen ilk husus tabi ki mescit halısıdır. Mescit halısı, cami halısının taşıması gerektiği özelliklerin hemen her yönüne sahip olması gerekmektedir.

Gerek kalite, gerek ilgili saf düzenine sahip olması,gerekse de sık dokuma ve yüksek hav yüksekliği bu minvalde sayılabilecek nitelikler arasında kendine yer bulur.

Mescit Halısının Kalitesi Nereden Anlaşılır?

Mescit Halısı

Halının kalitesi, atılan ilmek sayısıyla doğru orantılıdır. Alacağınız halıda bulunan ilmeklerin sayısı artış gösterdikçe, gramajı da artacak bu da direkt olarak fiyata yansıyacaktır.

Bu kapsamda kalitenin artışı fiyat artışını da kaçınılmaz kılacaktır.

Ancak mescit halısı seçimi sırasında fiyat kaygısı takınılmaması elzemdir.

Aksi taktirde kısa dönemli kar, orta ve uzun vadede kendisini zarar olarak gösterecektir. Şöyle ki, mescit halılarının yerine alınan düşük ilmekli, alçak hav yüksekliğine sahip ve yapıştırma usulüyle kullanılan halıfleksler hem sağlık açısından zararlı hem de estetik açıdan kötü bir görünüme sahiptir.

Bunların yanında aldıktan kısa bir süre sonra yapısında meydana gelen dezenformasyonlar, onu kullanılamaz hale getireceğinden yeniden mescit halısı arama sürecine girişmenize ve öncesinde halıflekse verdiğiniz paranın çöp olmasına yol açacaktır. Bu noktada fiyat kaygısından uzaklaşıp kaliteli mescit halısı seçiminde bulunmanız sizler için hem daha karlı hem de daha sağlıklıdır.

 

Mescit Halısı Temizliği

Alınan halının kalitesine bağlı olarak, temizliği de değişecektir. Düşük hav yüksekliği olan ve kalitesiz düğümlerden meydana getirilmiş halıların gün aşırı temizlenmesi durumunda dahi kir ve tozları bünyesinde sakladığı gözlemlenmiştir.

Orta ve üst kalite mescit halıları satın alındığında bunlarda haftada bir veya iki kez süpürme, temiz kalmasını sağlamak açısından yeterlidir. Buna ek olarak periyodik zamanlarla yıkamalarını da gerçekleştirdiğinizde halınızın hem görüntüsünü güzelleştirecek hem de ömrünü uzatmış olacaksınız.

MESCİT HALISI MODELLERİ

Daha Önceki Çalışmalarımız